Drenaj, binaların dış duvarlarından temele sızan suların ya da yeraltı sularının bina ve altyapı elemanlarına zarar vermesini önlemek amacıyla yapılan su yalıtımı uygulamasıdır. En genel tanımıyla bina çevresindeki suyun toplanarak, yapıya ulaşmadan tahliye edilmesidir.

Topraktaki su uzaklaştırılmadığı takdirde bina üzerine hidrostatik basınç uygulamaya başlar. Binalar bu basınç sebebiyle su ve nemin olumsuz etkilerine maruz kalır. Bina taşıyıcı sistemlerini olumsuz etkileyen sular kolon içlerinde korozyona sebep olur. Korozyondan etkilenen demir donatı genişler, kendisini saran betona baskı uygulamaya başlayarak hem kendisinde hem de betondan dökülmelere sebep olur. Bu dökülmeler yapının statik durumunu bozar, binanın kullanım ömrünü kısaltır ve binanın depreme karşı dayanıklılığını azaltır.  Ayrıca, su alan binalar içerisinde yaşayan insanların sağlığını olumsuz yönde etkileyen küf, rutubet, mantar vb. organik maddelerin oluşumuna sebep olur. Tüm bu olumsuzlukların giderilebilmesi için binaların uygun bir drenaj sistemleri ile korunması gerekmektedir.
 

Dış Drenaj Nedir


Binaya dışarıdan gelebilecek su sızıntılarını engellemek için yapılan drenaj yöntemidir. Bu yönteme, bina çevresine uygulandığı için çevre drenajı da denilmektedir. 
 

Dış Drenaj Nasıl Yapılır


 Eğer varsa, drenaj yapılacak duvar diplerindeki tretuvar vb. tüm kaplamalar sökülür.

 Bina çevresindeki toprak temel kotuna inene kadar kazılarak uygulama yapılacak duvar ve bina temeli açığa çıkartılır.

 Açığa çıkan duvar yüzeyi kirden ve tozdan temizlenir. Açığa çıkan duvar ve temel kısımlarında korozyon oluşmuşsa, korozyona uğrayan kısımlar sökülüp, ortaya çıkan demir donatı tel fırça yardımıyla temizlenir. Temizlenen bölgeye korozyon önleyici harç uygulanır.

 Onarımı işlemi tamamlandıktan sonra yüzeylere ez az 3,00 mm. kalınlıkta, 1 kat membran uygulaması yapılır.
 
 Membran uygulanan bölgelerin üzeri 3 cm kalınlıkta ve 16 dansite ısı yalıtım levhası ile kaplanır.

 Hazırlanan drenaj hattının tabanına 5-10 cm çakıl serilip, üzerine 100 mm PVC drenflex drenaj boruları döşenir. Döşenen borular hat boyunca uzatılıp uygun bir su giderine bağlanır. 
 
 Oluşturulan drenaj hattının üzeri kazı sırasında çıkartılan toprakla doldurulup kapatılır.

 Drenaj uygulaması tamamlandıktan sonra bina etrafına blokaj yapılarak, sökülen kaplamalar tekrar döşenir veya yeni bir kaplama yapılır. 
 

İç Drenaj Nedir


Çevre drenajı yapımının mümkün olmadığı durumlarda içten drenaj yöntemi uygulanır. 
 
İç Drenaj Nasıl Yapılır

 Su alan duvarın ön kısmı kazılarak, zemin altında kalacak şekilde su toplama kuyuları hazırlanır.

 Eğer temelin durumu uygun ise kuyular drenaj boruları ile birbirine bağlanır.

 Duvar yüzeyi belli aralıklarla delinerek, duvara gelen su ve nemin yapılacak kanala ulaşması sağlanır. 

 Duvar önüne tuğla örülür. Daha sonra tuğla ile duvar arası, kanal şeklinde harçlanarak ve su toplama kuyusuna bağlantıları yapılır.

 Ana toplama kuyusunda toplanan su, bağlanan dalgıç pompa yardımıyla uygun bir yere tahliye edilir. 

 Kuyuların üzeri sac veya beton kapak ile kapatılır.

 Sonradan örülen tuğla duvarın üzerine sıva ve boya uygulaması yapılarak işlem tamamlanır. 
 
Drenaj Fiyatları

Drenaj fiyatları, yapılacak drenaj uygulamasına ve kullanılacak malzemelerin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. İç ve dış drenaj fiyatı almak ve ARGE YAPI ayrıcalıklarından yararlanmak için aşağıda bulunan ücretsiz keşif formumuzu doldurabilir veya (216) 629 54 39 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.